خانه / پیام مشاور / تمرکز در مطالعه

تمرکز در مطالعه

تمرکز در مطالعه

تمرکز یعنی اینکه وقتی شما در حال انجام فعالیتی هستید صرفاً فکر شما متوجه آن فعالیت می‌باشد و افکار دیگری به سراغ شما نمی‌آید.
هر چقدر میزان تمرکز فردی بیشتر باشد امکان موفقیت آن فرد بیشتر است و نقش تمرکز در مطالعه بسیار برجسته و ویژه می‌باشد. بسیاری از دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور تا مطالعه خود را شروع می‌کنند افکار بسیار زیادی آن‌ها را احاطه می‌کند و عملا نتیجه‌ای از مطالعه خود بدست نمی‌آورند. در این مقاله به نسبت طولانی تلاش بر این است که راه‌های کسب تمرکز بیشتر به شما آموزش داده شود ولی توجه داشته باشید که تمرین و ممارست و پشتکار زیادی لازم است تا این صفت ویژه در شما نهادینه شود و بتوانید از مزایای فوق‌العاده آن در تمام مراحل زندگی خود استفاده کنید.

اول اینکه توجه داشته باشید که نه شما و نه هیچ فرد دیگری قادر نیست به طور کامل و مطلق تمرکز کند و بقیه افکار را کاملا حذف کند. مدت زمانی که یک انسان می‌تواند به چنین تمرکزی دست یابد حداکثر ۴-۳ ثانیه است.
پس برداشت نادرست از تمرکز نداشته باشید که می‌تواند شما را از تلاش بردارد و سرخورده کند. در نظر داشته باشید که تمرکز حواس نسبی است و تمرکز افراد مختلف نسبت به هم فرق می‌کند و تمرکز یک فرد نیز در شرایط مختلف متفاوت است.

دوم اینکه به خاطر داشته باشید که تمرکز حواس اکتسابی است و ذاتی نیست پس با تمرین‌های خاصی قابل کسب و افزایش است. پس هیچ فردی با تمرکز یا عدم تمرکز از مادر زادهه نمی‌شود و همان گونه که عضلات قابل پرورش هستند، تمرکز حواس نیز قابل پرورش می‌باشد. و هر چه بیشتر برای کسب تمرکز تلاش شود تمرکز فرد افزایش بیشتری می‌یابد.

 

 

هم اکنون به یک طوطی فکر کنید مطمئنا پس از چند لحظه عوامل حواس پرتی به سراغ شما می‌آیند اما کاری که شما باید انجام دهید این است که خیلی سریع افکار خود را جمع کنید و به فکر اول یعنی طوطی برگردید. بعد از تلاش دوم باز لحظاتی بعد فکر شما منحرف می‌شود و تمرکز شما به هم می‌ریزد و شما باید مجدداً به طوطی برگردید و شاید در یک تمرین چند دقیقه‌ای ده‌ها بار فکرتان منحرف شود، شما باید خسته نشوید و فکر خود را به موضوع اصلی برگردانید. ملوین پاورز می‌گوید که استمرار یک ماهه در این تمرین به صورت روزی پنج دقیقه تاثیر فوق‌العاده‌ای در تمرکز شما دارد.

تصمیم بگیرید از امروز هر روز به مدت ۵ دقیقه در زمان مشخص (مثلاً ساعت ۱۱ شب) به یک موضوع ویژه فکر کنید و توجه داشته باشید که حداقل باید پنج شب متوالی به یک تصویر ثابت فکر کنید، تصویری که مورد علاقه شما باشد و زمانی تصویر را عوض کنید که احساس می‌کنید این تصویر در شما انگیزه ایجاد نمی‌کند و تلاش کنید که فکرتان منحرف نشود و به محض انحراف به موضوع اصلی برگردید. به مرور متوجه خواهید شد که میزان انحراف‌های ذهنی شما کاهش می‌یابد و فراموش نکنید که استمرار یک ماهه این تمرین بسیار مهم است و نکته دیگر اینکه در روزهای آغازین فقط به موضوعاتی فکر کنید که مورد علاقه شما هستند.
برای اینکار به یک جسم نگاه کنید و همان‌طور که جسم در جلو شماست به آنن فکر کنید مثلاً شاخه گلی یا میوه‌ی دلخواهی جلوی خود بگذارید و همان‌گونه که دقیقاً به آن نگاه می‌کنید به آن فکر کنید و هر وقت ذهن شما منحرف شد به صورت ارادی توجه خود را دوباره برگردانید تا زمان ۵ دقیقه تمام شود.

پس از این‌که این کار را چند روز انجام دادید همان جسم را با چشم بسته در ذهن خود ببینید و به آن فکر کنید و هر بار که از ذهنتان فرار کرد با تلاش به تصویر ذهنی خود برگردید.
پس از چند روز ممارست و تمرین مرحله دوم این بار سراغ معانی مانند شادی، محبت، فداکاری و … بروید و چون این اسامی تصویر عینی ندارند بهتر است آن‌ها را در وجود یک شخص مورد علاقه ببینید. تمرکز بر اساس معانی قدرت تمرکز شما را بسیار بهبود می‌بخشد و در آخرین مرحله تمرین تمرکز می‌توانید به تصاویری که مفاهیم گسترده‌تری را در بر می‌گیرند و دنباله‌دار هستند تمرکز کنید.
با توجه به توضیحاتی که داده شد بهتر است برای هر مرحله از تمرین تمرکز حواس حدود یک هفته وقت در نظر گرفته شود و بطور مستمر در یک ماه انجام گیرد تا نتیجه مناسب داشته باشد.

همچنین ببینید

موثر ترین نکاتی که در انتخاب رشته باید به آنها توجه کنید!

۱- نسبت به ویژگی های فردی خود مثل هوش و استعداد، شخصیت، محدودیت ها، و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *