خانه / پیام مشاور / مرور مطالب

مرور مطالب

مرور مطالب

انسان دارای ۳ حافظه حسی، کوتاه مدت و بلند مدت است. حافظه حسی در حد ۱ تا ۳ ثانیه است اما با دقت در موضوعی وارد حافظه کوتاه مدت می‌شود اما آن نیز محدود است. پس باید برای کنکور اطلاعات وارد حافظه بلند مدت شود
۳ روش برای انتقال مطالب از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت:

۱- تداعی

اگر مطلب هایی را که مطالعه می‌کنید با مطلب های قبلی و یاجریانات روزمره‌ی خود که در حافظه بلند مدت نقش بسته‌اند ارتباط دهید، آن ها را بهتر به یاد خواهید آورد.

۲- تصویری

متن نوشته، فرمول و … را در حافظه کوتاه مدت و تصویر و رنگ در حافظه بلند مدت قرار دارند. بنابراین اگر مطلبی را که می‌خوانید، به شکل تصویری به حافظه‌ی بلند مدتتان منتقل کنید، آن را بهتر به یاد می‌آورید.

۳- مرور

 تکرار موثر ترین راه حفظ اطلاعات در حافظه‌ی بلند مدت است. اما این که مطلب ها را در چه فاصله زمانی مرور کنیم، موضوع بسیار مهمی است. بهترین راه مرور، این است که خلاصه نویسی (نمودار های درختی) را در ذهن خود رسم کنید و قسمت هایی را که نتوانسته‌اید به یاد بیاورید، از روی منبع (جزوه، کتاب و …) اصلاح کنید. زمانی که شما مطلبی را می‌خوانید تا ۲۴ ساعت در حافظه ی بلند مدت شما وجد دارد ولی بعد از ۲۴ ساعت، جزئیات کمی از موضوع را فراموش می‌کنید. پس اولین مرور بعد از مطالعه ۲۴ ساعت بعد از اولین یادگیری است. یک هفته بعد باید برای بار دوم مطلب را مرور کنید اما یک ماه بعد، دوباره باید مطلب مورد نظر را مطالعه کنید و آخرین مرحله، ۴ ماه بعد است. اگر مرحله های مرور را به طور دقیق اجرا کنید، مطمئن باشید که مطلب برای همیشه در حافظه‌ی بلند مدت شما باقی خواهد ماند.

همچنین ببینید

موثر ترین نکاتی که در انتخاب رشته باید به آنها توجه کنید!

۱- نسبت به ویژگی های فردی خود مثل هوش و استعداد، شخصیت، محدودیت ها، و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *